piątek, 28 marca 2014

Poradnik #5: Konstrukcja

W rysunku bardzo ważna jest konstrukcja elementów. Nie jest to jednak łatwa sprawa. Dlatego warto ją ćwiczyć. Ja ćwiczyłam ją rysując krzesła. To dobry sprawdzian by odpowiednio pomierzyć kąty i odległości.
Przed przejściem do cieniowania, dobry rysownik zawsze powinien upewnić się, że przedmiot ma dobrą konstrukcję. Muszę powiedzieć, że bardzo nie lubię tej części rysunku, gdyż jestem zupełnie nie-matematyczna i mało precyzyjna. Przekonałam się jednak niestety, że bez dobrej konstrukcji ciężko o poprawny rysunek.
Kiedy rysujecie zwróćcie uwagę na proporcję elementów względem siebie. Jeśli nie są podobne - warto ustalić ile razy jeden się mieści w drugim. Ważna jest także konstrukcja pionów i poziomów w obszarze jednego elementu. Jeśli dobrze pomierzycie linie poziome i pionowe, przedmiot nie wyjdzie Wam np. zbyt wysoki, czy gruby.
 Jeśli chodzi o kąty miedzy krawędziami, warto zawsze zauważyć i ustalić czy jest to kąt ostry czy  rozwarty. Czasem patrzymy na jakąś krawędź i nie wiemy jakie ma położenie, a wystarczy tylko ustalić czy jej kąt to więcej niż 90 stopni czy mniej.


10 komentarzy:

 1. Świetny rysunek, ale opis jego muszę przyznać, że dla mnie jest nieco niezrozumiały ;)

  Zapraszam do siebie:
  http://moimswiecie.blogspot.com/2014/03/graffiti.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa forma tej pracy. Podoba mi sie pomysł i wykonanie tez niezłe:)Jakbyś miała chwilkę to zajrzeć ocenić moje prace. Przydałaby mi się krytyka i rada osób takich jak ty. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  floweryelephant.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładny rysunek no i przede wszystkim pożyteczne rady i to mi się podoba:) Dziękuję za komentarz i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja nigdy nie sprawdzam kątów ani nie mierzę. No dobra w dokładnych szkicach mierzę, poza tym nie cierpię tego. ;)
  A Twoja praca jest ciekawa, rady pożyteczne, tak trzymaj! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. pomysłowe;p nigdy takiego czegoś nie robiłam:) no ale cóż.. dzięki za rady:)

  OdpowiedzUsuń
 6. długo próbowałam uczyć się rysować xd najlepiej wychodziły mi koty, ale jednak moją pasją na całe życie stała się fotografia :)
  świetne masz rysunki, gratuluje talentu! :)

  pozdrawiam i zapraszam,
  www.tutajmalwa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

 7. Świetny post i genialny wygląd bloga :)

  zapraszam do mnie http://alex-faashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Mierzenie kątów przy stolikach i tego typu przedmiotach faktycznie może być bardzo przydatne. Dzięki za tą wskazówkę, nasz nauczyciel od plastyki nie raczył poinformować że sprawdzanie ile jeden element mieści się w drugim to nie wszystko. Właściwie dzięki poradom zamieszonym na blogach mogę poprawiać swoje błędy. Nawet nie mogę sobie wyobrazić co by było bez internetu? Pozdrawiam :)http://heavenlyart998.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

dziękuje za każdy komentarz, mobilizują mnie one do pracy :)
Jeśli masz jakieś pytania - pisz - chętnie pomogę.

Szukaj na tym blogu